Radio Bambi

Vučić kod Rame u Tirani!

Premijer Srbije Aleksandar Vučić razgovarao je u Tirani sa albanskim premijerom Edijem Ramom. Ima mnogo oblasti u kojima dve zemlje treba da sarađuju, kaže Vučić, ali i napominje da Beograd i Tirana nisu saglasni po pitanju Kosova i Metohije. To što imamo različite stavove o nekim stvarima ne znači da nismo svesni činjenice da dve zemlje igraju značajnu ulogu u očuvanju mira, poručio je Rama. Poseta Aleksandra Vučića Tirani prva je poseta jednog srpskog predsednika Vlade albanskoj prestonici.

Nakon sastanka, predsednici vlada dveju država Aleksandar Vučić i Edi Rama održali su zajedničku konferenciju za medije.

-“Nismo razgovarali samo o diplomatiji, govorili smo o razvoju turizma i kako da motivišemo građane Srbije da dođu u Tiranu i obrnuto. Na dobrom smo putu, moramo da radimo na tome. Činjenica je da nismo saglasni po pitanju KiM”, – rekao je Vučić, ističući da je došao u ime građana Srbije. -“Pred nama je desetine i stotine kilometara koje treba zajedno da izgradimo”, – rekao je srpski premijer ističući značaj izgradnje auto-puta koji će povezivati Beograd i Tiranu.

Rekao je da će takvi projekti biti od koristi Srbima i Albancima na Kosovu, ali i u interesu unapređenja odnosa Beograda i Tirane.

-“Srbija je spremna za takvu saradnju”, – rekao je Vučić.

Albanski premijer Edi Rama rekao je da se danas pruža mogućnost Albancima i Srbima da za dobrobit svojih zemalja i čitavog regiona urade ono što su Nemci uradili za sebe posle Drugog svetskog rata, prenosi Tanjug. -“Hrabrost koju su Nemačka i Francuska pokazale posle Drugog svetskog rata bez obzira na krv koja prolivena može da nas ohrabri da i mi krenemo dalje u izgradnju suživota u miru bez obzira na verske i ostale razlike”, – rekao je Rama.

Ukazao je da bez obzira na to što, kako je rekao, između Srbije i Albanije postoji “brdo problema”, to ne znači da se “nećemo potruditi da kroz dijalog sa Srbijom te razlike ublažimo”. Govoreći o Kosovu, Vučić je rekao da Srbija Kosovo tretira i nastaviće da ga tretira kao svoj sastavni deo.Premijeri Srbije i Albanije osvrnuli su se i na incident sa dronom na fudbalskoj utakmici. Premijer Vučić je rekao da je incident sa dronom u Beogradu pre šest meseci bio politički organizovan, a da zastava “velike Albanije” za Srbiju predstavlja politički incident. Vučić je rekao da se taj incident bez svake sumnje “vrlo loše odrazio” na odnose dveju država.

-“Znam ime. Gospodin se zove Ismail, ne znam mu prezime. Radi se o osobi koja je došla iz Italije tri-četiri dana pre utakmice”, – rekao je Vučić.

Odgovarajući na komentar srpskog premijera o dronu i zastavi “velike Albanije”, Rama je rekao da “velika Albanija” za Albance nije ni vizija, ni projekat, niti program. Ne ostavlja, kaže, utisak na Albance kada se pojavi u bilo kom obliku i mestu, kao što je to bio slučaj u Beogoradu. -“Da smo videli zastsvu ‘velike Srbije’ smejali bismo se kao i čitav narod i ne bismo je ozbiljno shvatili”, – rekao je Rama istakavši da veruje da su obe strane izvukle pouku iz tog događaja. Premijer Albanije Edi Rama je rekao da ne shvata zbog čega se Srbi ljute toliko u vezi sa tim.

-“Velika Albanija nije ni našša vizija ni naš program. Ne razumem zbog čega se Srbija toliko ljuti u vezi te zastave na meču. Mi se ne bismo ljutili”, – rekao je Rama.

-“To je bila politička poruka. Ne možžete doneti zastavu Velike Albanije čisto radi šale”, – rekao je Vučić.

Komentari

Radio Bambi se ograđuje od komentara. Oni su stav i lično mišljenje čitalaca (slušalaca) i ne odražavaju stavove naše redakcije!