Radio Bambi

18 godina od Dejtonskog sporazuma!

Okvirnim mirovnim sporazumom koji su, pre tačno 18 godina, u Dejtonu parafirali tadašnji predsednici BiH Alija Izetbegović, Hrvatske Franjo Tuđman i  u ime Republike Srpske, predsednik Srbije Slobodan Milošević zvanično je okončan troipogodišnji rat u Bosni i Hercegovini. Sporazumom, koji je posle tronedeljnih pregovora parafiran u prisustvu tadašnjeg državnog sekretara SAD Vorena Kristofera u vojnoj bazi Rajt-Peterson, BiH je podeljena na dva entiteta, Federaciju BiH i Republiku Srpsku.

Milošević, Tuđman i Izetbegović zvanično su potpisali sporazum tri nedelje kasnije, 14. decembra 1995. godine, u Jelisejskoj palati u Parizu. Potpisnici su se obavezali da međusobne odnose regulišu prema Povelji UN, Završnom aktu iz Helsinkija i drugim dokumentima OEBS-a, kao i na međusobno poštovanje suvereniteta i rešavnje nesporazuma isključivo na miroljubiv načun. Jugoslovenski parlament je 13. novembra 2002. ratifikovao Dejtonski sporazum, čime je SR Jugoslavija jasno poručila susedima da nema teritorijalnih pretenzija prema BiH i da se u potpunosti pridržava odredbi iz Dejtona.

Nijedan od trojica potpisnika sporazuma više nije među živima, kao ni bivši međunarodni izaslanik za Balkan i tvorac Dejtonskog sporazuma Ričard Holbruk. U međuvremenu, original dokumenta je izgubljen, a političari u BiH i dalje raspravljaju o njegovoj reviziji. U Republici Srpskoj ovaj dan obeležava se kao praznik.

Komentari

Radio Bambi se ograđuje od komentara. Oni su stav i lično mišljenje čitalaca (slušalaca) i ne odražavaju stavove naše redakcije!