Radio Bambi

Sastanak Vučića, Erdogana i Izetbegovića!

Predsednik Turske Redžep Tajip Erdogan sastao se danas u Istanbulu sa predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem i bošnjačkim članom Predsedništva BiH Bakirom Izetbegovićem. Sastanak je održan u palati Mabejn.

Predsednik Srbije je rekao da je razgovor bio dobar i otvoren i da je dogovoreno da mir i stabilnost moraju da budu sačuvani šta god da se dešava.

Naveo je da je sa predsednikom Turske razgovarao o regionalnim i globalnim pitanjima.

-“Istovremeno smo, čini mi se, uspeli da dodatno približimo odnose Srbije i Turske i oni su veoma dobri danas”, – poručio je Vučić. Kako je istakao, ‘za Srbiju je od izuzetnog značaja bilateralni odnos sa Turskom’. -“Ljudi to vide u Srbiji. Uspeli smo da podignemo nivo trgovinske razmene na preko milijardu evra i to je velika stvar za našu zemlju. Ta trgovinska razmena će samo da raste”, – naveo je predsednik Srbije. Vučić je rekao ‘da su Turci turisti broj jedan u Srbiji i da će dolaziti sve više’. Kako je dodao, sa Erdoganom je razgovarao o novim fabrikama i investicijama, ističući da je velika i značajna podrska i pomoć turskog predsednika. -“Jer, kada on kaže da je neka zemlja prijateljska onda je to dobar ambijent za sve one koji žele da ulažu”, – kazao je predsednik Srbije. On je naveo da će u novu fabriku u Kraljevu investirati čovek koji je vlasnik ‘Four sessions’ hotela u Istanbulu, Bodrumu i još nekoliko gradova i jedan od prijatelja turskog predsednika. -“To je 2.500 ljudi, za nas ogroman značaj. Dolaziće nove i nove turske kompanije”, – naveo je Vučić.

U fokusu sastanka bila je saradnja u regionu, a posebno odnosi Srba i Bošnjaka.

-“Razgovarali smo Izetbegović i ja i imali smo dovoljno vremena da razgovaramo”, – rekao je Vučić novinarima.

Vučić je još jednom istakao da Srbija poštuje teritorijalni integritet BiH i Dejtonski sporazum, a jedino što traži od Bošnjaka, to je da se i Srbi u Republici Srpskoj i svugde drugo u BiH osećaju sigurno. -“Da onako kako mi ne želimo da urušavamo vaš teritorijalni integritet da vas molimo da imate takav odnos prema Republici Srpskoj koja je Dejtonom stvoreni entitet na teritoriji BiH”, – rekao je predsednik Srbije. Naznačio je da misli da su tu stvari čiste i da smatra a je svaki razgovor lekovit. Vučić je rekao da je sa Izetbegovićem razgovarao pre svega o sveukupnim odnosima Srba i Bošnjaka, kao i o odnosima u BiH, odnosima između Srbije i BiH. -“Ono što je najvažnije za ljude to je da sam uveren da ćemo uspeti zajedničkim naporima da obezbedimo trajan i siguran mir i za srpski narod, ali i za Bošnjake i za Hrvate i za sve druge koji žive na teritoriji BiH”, – podvukao je Vučić.

-“Naš je dogovor da šta god da se dešava i kako god da se dešava – mir i stabilnost moraju da budu sačuvani”, – istakao je Vučić i dodao da je to veoma važno jer, sve što postižete, možete da postižete samo ako imate mir i sigurnost.

Na pitanje da prokomentariše izjavu predsednika Republike Srpske Milorada Dodika ‘da je presedan da se razgovara sa jednim članom predseništva BiH u Istanbulu’, rekao je da je Dodik kritikovao ‘njihovo ponašanje’ i poručio ‘u to neću da ulazim uopšte’. Dodao je da je na njemu da uvek i gotovo sa svima razgovara i ukazao da se Izetbegović nije predstavljao kao predsednik Predsedništva BiH. -“Izetbegović se nije predstavljao kao predsednik da budem iskren, već se predstavljao kao bošnjački član Predsedništva i tako se i najavio i tako je i govorio. Mogao bih da kažem šta hoćete, ali da budem fer i to je rekao Izetbegović. Razumem i predsednika Dodika, ali mislim da je dobro kada ljudi razgovaraju”, – zaključio je Vučić.

-“Rezultati sastanka bi mogli biti istorijski”, – izjavio je Izetbegović za televiziju ‘N1’ nakon trojnog sastanka u Istanbulu.

-“Dakle da se napravi autoput ili većinom autoput, koji bi napravio krug Sarajevo-Zenica-Tuzla-Brčko-Bijeljina-Beograd, pa onda na Požegu i Višegrad nazad do Sarajeva. Da se potpuno završi krug”, – rekao je Izetbegović. On je dodao da je turski predsednik Erdogan obećao da će se naći način da se takva stvar uradi. -“To je ogroman projekat, ali Turska je velika i veliko je ono što su oni napravili. Mislim da su hiljade kilometara uradili u zadnjih desetak godina. Druga stvar, ono što je insistirao gospodin Vučić. On je rekao da nikada više BiH neće imati problema sa Srbijom”, – poručio je Izetbegović.

Na pitanje da li su njegovi i Vučićevi odnosi sada bolji, Izetbegović je rekao ‘da nije zaboravio reakcije u Srbiji nakon njegovih izjava o Kosovu, ali da može da pređe preko toga zbog budućih odnosa’.

Izetbegović se i odvojeno sastao sa Erdoganom sinoć po dolasku u Istanbul.

Erdogan je ranije danas imao i bilateralni sastanak sa Vučićem.

Sastanak u Istanbulu je treći susret predsednika Srbije i Turske za manje od godinu dana. Poslednji put Vučić je u Turskoj boravio prošlog jula, kada se sastao sa Erdoganom i učestvovao na 22. Svetskom naftnom kongresu u Istanbulu. Turski predsednik je u Srbiji boravio četiri meseca kasnije, u oktobru prošle godine, kada je, pored Beograda, zajedno sa Vučićem posetio i Novi Pazar.

Komentari

Radio Bambi se ograđuje od komentara. Oni su stav i lično mišljenje čitalaca (slušalaca) i ne odražavaju stavove naše redakcije!