Radio Bambi

U ovim zemljama sigurno neće biti rata!

Političke tenzije u svetu rastu, moćne zemlje demonstriraju svoje vojne sposobnosti i sve je veći strah od novih ratnih sukoba svetskih razmera. Teroristički napadi, izbeglički talas, tenzije na Korejskom poluostrvu, zategnuti odnosi Rusije i SAD, SAD i Kine, sve su to razlozi zbog kojih mnogi veruju da je svet na rubu III. svetskog rata. Ipak, malo je verovatno da će do toga doći, ali, istraživači su proverili gde to možete da se sklonite od eventualnog rata.

Napravili su ‘top 8’ listu najsigurnijih zemalja koje sigurno neće imati učešće u ratnim sukobima.

Švajcarska

Ova zapadno-evropska kontinentalna država, smeštena na Alpima u centralnom delu Evrope, sa vrlo razvijenom privredom, a posebno bankarstvom je sigurno jedna od najbezbednijih i uopšteno najboljih za život. Švajcarska je savezna republika i ima dugu i snažnu tradiciju političke i vojne neutralnosti. Ova činjenica je omogućila Švajcarskoj da bude zemlja domaćin mnogim međunarodnim organizacijama. Veoma bogata zemlja, ekonomski jedna od najstabilnijih, uvek je u prošlosti bila bezbedna i iako vojno veoma jaka, ostajala je izvan velikih svetskih sukoba. Tako će, pokazuju istraživanja, ostati i u budućnosti.

Butan (Bhutan)

Daleko u Aziji, između Kine i Indije okružen je planinama. Butan deluje kao idealno mesto za beg, pogotovo za one koji vole prirodu, čist vazduh i zelenilo. Zbog globalnog zagrevanja, vlada je odlučila da najmanje 60 posto zemlje ostane prekriveno šumama, a svakog meseca, zabranjuje se na jedan dan vožnja automobila.

Fidži (Fiji)

Fidži je dovoljno daleko da ostane van dometa topova. Ostrvo u Tihom okeanu udaljeno je od velikih gradova, fabrika i industrijskih centara zbog čega je okružen čistim morem bogatim ribom. Većina stanovnika bavi se poljoprivredom, uzgajajanjem kokosovog oraha, duvana, kafe, šećerne trske, ananasa i kakaa.

Malta (Repubblika ta’ Malta)

Ostrvo u Sredozemnom moru sigurno bi ostalo izolovano od ratnih sukoba. Nudi čisto more, prijatnu klimu, bogato istorijsko nasleđe. Ono čega baš nema u izobilju je zelenilo, jer je načičkano naseljenim mestima.

Grenland (Kalaallit Nunaat / Grønland)

Ova danska teritorija u slučaju novog svetskog rata ostaće netaknuta. Daleko je na severu i to je sigurno i jedan od najvećih problema. Oko 81%površine prekriveno je ledom pa većina stanovnika živi u fjordovima na jugozapadu gde je klima nešto blaža.

Čile (República de Chile)

Danas je Čile jedna od najstabilnijih i najprosperitetnijih latinoameričkih država, sa uglednom vojskom i rastućom privredom. Čile predvodi Latinsku Ameriku u ljudskom razvoju, dohotku po glavi stanovnika, konkurentnosti, ekonomskim slobodama i niskoj stopi korupcije. Čileanski grad Punta Arenas najudaljenija je tačka na svetu od bilo koje države s nuklearnim oružjem.

Island (Iceland)

Ovo je ostrvska zemlja u severnom Atlantiku i nalazi se između Grenlanda, Norveške i Britanskih ostrva u severnoj Evropi. Država se i zvanično zove Island, mada se ponegde pojavljuje (nezvanično) i naziv Republika Island. Ovo je zemlja u kojoj zimi nema dana, a leti nema noći. Udaljena je od svih potencijalnih žarišta i jedna je od najmiroljubivijih zemalja sveta. Klima i nije baš najprijatnija jer se temperature retko penju iznad 15 stepeni, ali zemlja obiluje prirodnim lepotama kakve ne mogu da se pronađu nigde drugde u svetu.

Novi Zeland (New Zealand)

Novi Zeland je ostrvska država u jugozapadnom delu Tihog okeana u Okeaniji. Ovo je geografski najizolovanija država na svetu. Najbliži sused, Australija, udaljena je 1.500 km severozapadno od glavnih ostrva, preko Tasmanovog mora. Zbog svoje izolovanosti Novi Zeland je jedno od poslednje naseljenih mesta na planeti. Još jedna miroljubiva zemlja koja, za razliku od Islanda, u svom severnom delu ima vrlo ugodnu i blagu klimu. Kroz istoriju uglavnom su bili pošteđeni ratnih sukoba, a iako su udaljeni, mogu da se samoodrže. Više od polovine električne energije dobijaju od vode, a ekonomija je stabilna uz visok životni standard.

Komentari

Radio Bambi se ograđuje od komentara. Oni su stav i lično mišljenje čitalaca (slušalaca) i ne odražavaju stavove naše redakcije!