Srpska pravoslavna crkva (SPC) i njeni vernici danas obeležavaju Vidovdan, praznik posvećen Svetom velikomučeniku knezu Lazaru i svim srpskim mučenicima koji su poginuli u Boju na Kosovu 1389. godine. Prvo Vidovdansko sabranje desilo se 1389. godine na Kosovu Polju, gde se videlo ‘ko je vera, a ko nevera’!
Kosovo je, reče Matija Bećković, najskuplja srpska reč. Iz te reči izvire sve srpsko. Da ne beše kosovskog zaveta, gde bi mi bili danas?
Kosovo je nas definisalo kao narod i kroz vekove do današnjeg dana ono nas definiše. Kosovski zavet nikada neće prestati da važi. Dok je sveta i veka biće borbe oko Kosova. Dok se mi borimo, dotle i postojimo. Ako li ikada naiđe naraštaj Srba koji nije zadojen kosovskim zavetom, među kojim nema ni jednog Obilića i ni jednog Jugovića, onda više nema ni Srba. Kao što nema reke bez izvora ni drvena bez korena, tako ni Srba bez Kosova, a zaista, ni Kosova bez Srba.
U Republici Srpskoj i Srbiji, nizom manifestacija danas će biti obeležen Vidovdan, koji je u novijoj istoriji povezan sa Kosovskim bojem i stradanjem svih onih koji su u ratovima dali život za otadžbinu.
U manastiru Gomionica u Kmećanima kod Banjaluke. danas će biti proslavljen Vidovdan – krsna slava Vojske Republike Srpske i Trećeg pešadijskog /Republika Srpska/ puka.
Skupština srpskog naroda u BiH na zasedanju 12. maja 1992. godine donela je odluku o formiranju Vojske Republike Srpske. Postojala je od 12. maja 1992. do 1. januara 2006. godine, nakon čega je ušla u sastav Oružanih snaga BiH. Kroz Vojsku Republike Srpske je prošlo 210.000 boraca, a 23.801 njen pripadnik položio je život u Odbrambeno-otadžbinskom ratu za odbranu Srpske.
Vidovdan kao svoju krsnu slavu proslavljaju i opštine Berkovići, Jezero i Modriča.
Svima koji slave VIDOVDAN – ČESTITAMO!
Ovo su neki od narodnih običaja vezanih za ovaj praznik.
U nekim krajevima Šumadije vidovčica, trava sićušnog prelepog svetlocrvenog cveta, brana je zorom, pre sunca, a u drugim krajevima – s večeri. Obično to rade devojke (udavače) i potapaju je u vodu, pa se ujutru svi umivaju radi odličnog vida – da ih preko godine ne bi bolele oči.
U mnogim krajevima se, ipak, pre svanuća, ruke prodenu kroz travu radi zahvatanja vide rose i umivanja očiju. Na Vidovdan se, prema knjigama i verovanjima starostavnim, ne radi u polju – da kukuruz zametne klipove, ni u vinogradu – da se grožđe ne sasuši i otpadne.
Tog dana valja i okusiti zrelo voće.
Veruje se i da na Vidovdan valja započeti ručne radove – pletenje i vezenje. Prethodno se poškropeći po očima vodom u kojoj je odležala trava vidovčica, mlađe žene i devojke uzvikuju: “Vidi, Vido kako pletem, vidi, Vido kako vezem, Vidovčice, po Bogu sestrice, što očima ja videla, to rukama i stvorila”.
U Šumadiji i još nekim krajevima bio je običaj i da se na Vidovdan iznose stvari iz kuće da se ‘provetre radi moljaca’. Iznošene su i tapije i obligacije da bi se razgledale i provetrile. U Kačeru podno Rudnika na Vidovdan su iznošene i kese s novcem – da se vidi i izbroji.
U Homolju se verovalo da godina može omanuti ako na Vidovdan nema oblaka, u Gruži da ‘ptica kukavica koja počinje na Mladence da kuka za kosovskom pogibijom, prestaje da kuka od Vidovdana’, a u Šumadiji da na ‘Vidovdan, u gluvo doba noći, sve vode na Kosovu poteku crvene kao krv, a krvlju kosovskih junaka obojeni su i kosovski božuri’.
Na Vidovdan je bilo, a ponegde ih još ima, i dosta gatanja devojačkih, radi brze i srećne udaje.
Tako je u okolini Vlasenice bio običaj da devojke, ubravši vidove trave, naliju vode u lonac koji su kupile bez pogađanja, uzmu malo soli, hleba, detelinu sa četiri lista i jednu tkanicu koju prebace preko lonca i pred spavanje prozbore: “Sveti Vide i Vidova travo otvorite mi oči da vidim svoga suđenoga. Ako je daleko – evo mu detelina od četiri krila neka k meni doleti, ako je gladan – evo mu soli i hleba neka se najede, ako je žedan – evo mu vode neka se napije, ako ne može preko vode preći – evo mu ćuprije (tkanice) neka pređe!” U nekim krajevima devojke su (valjda i momci) tražile neku vidu travu i stavljale je pred spavanje pod glavu da im se đuvegija (ili mlada) ‘prikaže’. Kog momka (devojku) koja (koji) uoči Vidovadana usni, za njega će i poći.
PODRŽITE NAŠ RAD DOBROVOLjNIM NOVČANIM DONACIJAMA:
SMS DONACIJE >>> KLIK NA LINK OVDE
Pridružite nam se i na Viberu. Pozovite i vaše kontakte sa Vibera da nam se pridruže.
RADIO BAMBI – VIBER GRUPA
Komentari
Radio Bambi se ograđuje od komentara. Oni su stav i lično mišljenje čitalaca (slušalaca) i ne odražavaju stavove naše redakcije!