Radio Bambi

Iz Srbije i BiH u Nemačku od 1. jula ili 31. avgusta!

Nemačka je donela odluku o proširenju posebnog upozorenja za putovanja u više od 160 zemalja širom sveta, posebno u one koje nisu članice EU/Šengena, kao i o ograničenju dolaska u Nemačku građanima iz tih zemalja. Države EU/Šengena žele da ukinu sva ograničenja putovanja na prostoru EU/Šengena do kraja juna.

-“Sve posebne mere uvedene zbog pandemije korona virusa (COVID-19), a koje uskraćuju punu slobodu kretanja u šengenskom području biće postepeno ukidane od 15. juna, a potpuno ukinute do kraja ovog meseca, naravno ukoliko se nastavi pozitivan razvoj epidemiološke situacije”, – prenosi “ARD”.

-“Opsežna zabrana ulaska za ljude iz ‘trećih zemalja’ mogla bi da bude ukinuta 1. jula, mada se takvoj odluci mngi protive. Da li će zabrana biti produžena i nakon tog datuma, zavisi najviše od epidemiološke situacije u zemljama van EU/Šengena. Zdravstvena struka i Turistička organizacija Nemačke predlažu Vladi da posebne mere za ‘treće zemlje’ ostanu na snazi do kraja avgusta. U svom predlogu navode i da ukoliko neke od ‘trećih zemalja’ pre kraja avgusta budu zadovoljile određene kriterijeme (proglašenje kraja epidemije, povoljna epidemiološka situacija, drastično umanjen broj infekcija i sl.), Vlada ostavi mogućnost skidanja sa liste zabranjenih”, – piše nemački portal.

U Nemačkoj je do sada više od 186.500 ljudi pozitivno na virus korona (COVID-19), 8.748 zaraženih osoba je umrlo, a 170.000 se oporavilo.

Ograničenja putovanja i granične kontrole uvedene su zbog pandemije korona virusa 16. marta, a biće ukinute 15. juna za 29 zemalja. Od 1. jula očekuje se potpuna normalizacija putovanja i ukidanje svih međugraničnih kontrola i ograničenja na prostoru EU/Šengena.

-“Postoji velika mogućnost da zabrane ostanu na snazi za ‘treće zemlje’ sve do kraja avgusta”, – piše “Süddeutsche Zeitung”.

Među ‘trećim zemljama’ su i Srbija i BiH.

“Süddeutsche Zeitung” prenosi i da je ministar spoljnih poslova Nemačke Heiko Maas rekao da postoji velika opasnost od putovanja u ‘treće uzemlje’ jer tamo nema zajedničke pouzdane baze podataka o epidemiološkoj situaciji. -“Ne možemo i ne želimo da rizikujemo da Nemci tokom leta ponovo putuju po celom svetu i da po povratku u Nemačku unesu virus neprimećeno”, – rekao je Maas za.

Inače, Evropska komisija je ranije saopštila da odluka o ukidanju ograničenja putovanja za državljane ‘trećih zemalja’ neće biti zajednička, nego će svaka članica EU/Šengena sama doneti odluku kada će dozvoliti putovanje u oba smera sa ‘trećim zemljama’.

Državljani trećih zemalja koji imaju radnu, boravišnu dozvolu, ili državljanstvo Nemačke, mogu od 15. juna putovati u svoje matične zemlje na odmor, ukoliko je ‘treća zemlja’ u koju putuju otvorila granice za ulazak iz Nemačke.

Da li po povratku u Nemačku morate u dvonedeljnu samoizolaciju?

-“Kada se vrate iz jedne od zemalja za koje je službeno upozorenje savezne vlade produženo i posle 15. juna, putnici moraju da ostanu u karantinu dve nedelje, osim ako u međuvremenu ta zemlja ne bude skinuta sa liste zabranjenih”, – prenosi “ARD”.

-“Obavezna dvonedeljna samoizolacija/karantin mora da se primenjuje i ukoliko se u Nemačku vraćate iz zemlje u kojoj broj novih infekcija na 100.000 stanovnika premaši 50 u roku od nedelju dana”, – piše “ARD”.

Državljani trećih zemalja koji nemaju boravišnu, radnu dozvolu, ili državljanstvo Nemačke, ne mogu još uvek putovati u Nemačku, ukoliko nemaju valjan razlog.

Detaljne informacije su dostupne na zvaničnom sajtu “BundesPolizei“, klik na link >>> O V D E.

Komentari

Radio Bambi se ograđuje od komentara. Oni su stav i lično mišljenje čitalaca (slušalaca) i ne odražavaju stavove naše redakcije!