Radio Bambi

Srećna slava Jovandan!

Srpska pravoslavna crkva (SPC) i njeni vernici obeležavaju danas praznik Sabor Svetog Jovana Krstitelja – Jovandan (Jovanjdan), jedan od praznika posvećenih svetitelju i proroku koji je najavio dolazak Spasitelja i krstio ga na reci Jordan. Prema predanju, mnogi su mislili da je Јovan obećani mesija, ali je on, prepoznavši Isusa kada je slušao njegove prve javne propovedi, rekao: -”To je jagnje Božije koje uze na sebe grehe sveta”.

U Crkvi je svetitelj poznat i kao Јovan Preteča, a njegov praznik svrstava se u red najvećih proročkih praznika, jer se za Svetog Јovana, najbližeg sledbenika i bliskog rođaka Isusa Hrista, vezuje početak misije Spasitelja i početak hrišćanske propovedi. Ovaj praznik se slavi dan posle Bogojavljenja, kao sećanje na Krštenje Isusovo i ulogu svetitelja koji je pripremao narod za novu veru.

-”Јa vas krštavam vodom, ali onaj što ide za mnom jači je od mene. On će vas krstiti Duhom Svetim i ognjem”, – reči su Svetog Јovana koji je krštavao narod u reci Јordan i pozivao na pokajanje.

Desna ruka Svetog Јovana, kojom je krstio Hrista, oduvek je čuvana kao najveća svetinja, a sada se nalazi u Cetinjskom manastiru.

Sveti Јovan je uzor poštenja i pravdoljublja, pa se i u srpskom pravoslavlju poštuje i običaj bratimljenja “po Bogu i Svetom Јovanu”.

Јovanjdan je posle Nikoljdana i Đurđevdana najčešća krsna slava kod Srba. Jovan Krstitelj se smatra zaštitnikom pevača, muzičara, krojača, kožara, krznara, vunara, remenara, gostioničara, nožara, brusača, zatvorenika, osuđenih na smrt, uzgajivača ptica, obolelih od epilepsije, krštenika, Malte, Jordana i velikog broja gradova širom sveta.

Bio je takve moralne čistote da se pre mogao nazvati anđelom, kako ga Sveto Pismo i naziva, nego smrtnikom.

Dani od Božića do Bogojavljenja nazivaju se nekršteni dani, a dani od Bogojavljenja, od kojih je prvi Jovandan, do Uskršnjih poklada nazivaju se kršteni. Zbog toga je u narodu ostalo verovanje da se krštenje i venčanje mogu obavljati tek od današnjeg dana nadalje, od Dana kumstva, pobratimstva i prijateljstva, a ne valja se, kaže narod to raditi u nekrštene dane.

Nekada su se na ovaj dan ikone iznosile iz kuća, posle jutrenja, na reku, bunar i umivale su se, uslovno rečeno, brisale krpom pokvašenom tom vodom. Običaj je odavno nestao, a verovalo se da će se onom ko to prekrši, te godine oduzeti ruke i noge.

Običaj koji se i danas u nekim krajevima praktikuje je da se na ovaj dan mladi pobratime, običajno u najbližem manastiru za vreme molitve, kao i da se na ovaj dan bira kum.

Našim čitaocima i slušaocima, kao i poslovnim partnerima i kolegama koji danas proslavljaju KRSNU SLAVU – ČESTITAMO!

Pridružite nam se i na Viberu. Pozovite i vaše kontakte sa Vibera da nam se pridruže.
⬇⬇⬇⬇⬇⬇⬇⬇⬇⬇⬇⬇⬇⬇⬇⬇⬇⬇⬇⬇⬇⬇⬇⬇
RADIO BAMBI – VIBER GRUPA

Komentari

Radio Bambi se ograđuje od komentara. Oni su stav i lično mišljenje čitalaca (slušalaca) i ne odražavaju stavove naše redakcije!