Švajcarska državna radio-televizija (‘SRF’ program na nemačkom jeziku) objavila je nedavno priču pod naslovom ‘Samo da je napustiti BiH’. Između ostalog, u tekstu se navodi kako svake godine BiH napuste desetine hiljada ljudi, jer su ‘izgubili nadu u to da će im jednog dana biti bolje’.
‘SRF’ napominje ‘da su radna mesta retka i bedno plaćena, a da politikom vlada korumpirana elita koja uvek iznova potpiruje strah od novog rata’.
-“BiH nema puno mladih ljudi koji nisu već razmišljali o tome da napuste tu zemlju”, – prenosi ‘SRF’.
-“Ispred stranih ambasada u Sarajevu ljudi stoje u redovima kako bi predali zahtev za radnu ili boravišnu vizu. Prošle godine se prema procenama 40.000 ljudi iselilo, a u protekle četiri godine ukupno 150.000. U BiH je od 2000. godine na desetine hiljada radnih mesta otpalo. Većina industrijskih preduzeća je uništena korumpiranim smicalicama u procesu privatizacije. Pristojno plaćenih poslova ima samo u državnoj službi ili u preduzećima koja ovise o politici”, – navodi ‘SRF’.
Kao razloge zbog čega, pre svega, mladi i dobro obrazovani ljudi napuštaju zemlju, ‘SRF’ navodi nepotizam, korupciju, nezaposlenost i političku nestabilnost.
-“Još uvek politikom vladaju oni krugovi koji su se za vreme rata u BiH obogatili i postali moćni. Vođe tadašnjih ratnih protivnika uz pomoć straha od povratka nasilja iz 90-ih godina igraju ciničnu političku igru” – smatra švajcarski ‘SRF’.
Komentari
Radio Bambi se ograđuje od komentara. Oni su stav i lično mišljenje čitalaca (slušalaca) i ne odražavaju stavove naše redakcije!