Radio Bambi

Slovenci su se pitali gde je to Crnjelovo?! (Video)

Najveće sembersko selo Crnjelovo obuhvata površinu od oko 6.300 hektara, od čega je najveći deo pod plodnim oranicama. Pre minulog rata, većina meštana Crnjelova je danonoćno svoje domaće proizovde plasirala u Tuzli, Sarajevu, Mostaru, Splitu, Osijeku i mnogim drugim gradovima bivše nam zajedničke države. Prevoz je uglavnom obavljan malim kamionima, popularnim “TAMIĆIMA”.

Cena ovog vozila u to vreme bila je oko 50.000 nemačkih maraka. S obzirom na to da je u Crnjelovo stizalo najviše novih kamiona, koji su nabavljani u mariborskoj fabrici “TAM”, Slovenci su često pitali ‘gde se nalazi taj grad Crnjelovo?’.

Nekada su meštani Crnjelova tokom jedne sezone zarađivali toliko da su mogli obnoviti nameštaj u kući, kupiti novu belu tehniku i ostaviti dovoljno novca i za narednu setvu.

Koliko je bilo domaćinstava u Crnjelovu, toliko je bilo “TAMIĆA”. Nekada, a i danas, za Crnjelovo se priča da je najbogatije selo u Semberiji.

Detaljnije u video prilogu ispod teksta.

Pridružite nam se i na Viberu. Pozovite i vaše kontakte sa Vibera da nam se pridruže.
RADIO BAMBI – VIBER GRUPA

Komentari

Radio Bambi se ograđuje od komentara. Oni su stav i lično mišljenje čitalaca (slušalaca) i ne odražavaju stavove naše redakcije!