Kod mnogih osoba pomeranje satova prilikom prelaska sa jednog na drugo računanje vremena može izazvati značajne posledice i pojačati već postojeće zdravstvene probleme. Dve promene godišnje, jednom sat unapred, jednom unazad.
I dok se na mnogim uređajima ta promena automatski ažurira, telo ne može tako lako da se prilagodi. Tačnije, mi ovom veštačkom promenom vremena utičemo na biološki telesni sat, pa onda naš organizam mora da se prilagođava.
Gostujući u programu “RTS-a”, profesor dr Dragan Hrnčić, govorio je o remećenju bioritma i važnosti sna. To prilagođavanje uobičajeno traje oko nedelju dana, a evo i nekoliko saveta koji će pomoći da vremenska tranzicija prođe što lakše.
Naviknite organizam na ustaljeno vreme leganja i buđenja
Rutina je važna za organizam, posebno za održanje bioritma. Zato period pre i posle promene računanja vremena gledajte da ležete u ustaljeno vreme i da spavate barem 7 sati. Što se doslednije budete držali rutine leganja i buđenja u određeno vreme i ustaljenog perioda spavanja, to će se telo brže prilagoditi.
Usporite telo pre spavanja i nemojte piti kafu
Važno je da se telo pripremi za kvalitetan i dug san. Zbog toga izbegavajte energetska ili pića sa kofeinom. Ukoliko vežbate, završite sa time 4 do 6 sati pre leganja.
Sklonite telefon sat vremena pre leganja
Svetlost visokog intenziteta iz elektronskih uređaja usporava lučenje melatonina, hormona koji uzrokuje pospanost. Svetlost stimuliše mozak i otežava spavanje.
Ustalite večere i smanjite šećer
U danima pre i posle promene trudite se da večerate u isto vreme. Naš ciklus spavanja i vremenski obrasci obroka su međusobno povezani. Nikako nemojte da se prejedate i pokušajte da unosite manje ugljenih hidrata.
Šetajte i budite što više na dnevnoj svetlosti
Izlaženje spolja i izlaganje tela jutarnjoj sunčevoj svetlosti može da pomogne organizmu da prilagodi unutrašnji sat. Pronađite vremena da ujutru i rano popodne izađete napolje i prošetate, što će takođe uticati i na vaše bolje raspoloženje.
Popodnevne dremke
Ako ste iz nekog razloga ipak nakupili dosta sati sna manjka, zdravije je za vaše telo da odremate preko dana. Međutim, nikako ne preterujte sa time. Neka to bude kratka dremka ne duža od 20 minuta, taman da se malo „resetujete“.
Pridružite nam se i na Viberu. Pozovite i vaše kontakte sa Vibera da nam se pridruže.
RADIO BAMBI – VIBER GRUPA
Komentari
Radio Bambi se ograđuje od komentara. Oni su stav i lično mišljenje čitalaca (slušalaca) i ne odražavaju stavove naše redakcije!