Ministarstvo odbrane u Savetu ministara već dobija zahteve za pružanje pomoći civilnim organima u sprečavanju širenja virusa korona (COVID-19) u posebnim objektima (šatorima) za smeštaj lica koja dolaze u Republiku Srpsku, odnosno u BiH iz inostranstva. Zahtevi stižu nakon što je Predsedništvo BiH na vanrednoj sednici donelo odluku o angažovanju Oružanih snaga BiH za te potrebe, izjavio je Srni zamenik ministra odbrane Mirko Okolić.
Najveću potrebu za postavljanje šatora iskazala je Gradiška, potom Brod i Šamac zato što na ovim prelazima postoji veća cirkulacija putnika. Šatori će biti postavljeni i u Bijeljini, Kozarskoj Dubici i Višegradu.
Medicinski stručnjaci upozoravaju da je pred nama ključnih 20 dana i da je neophodno da se svi pridržavaju propisanih mera.
Od jutros se kod graničnog prelaza u Kostajnici nalazi punkt MUP-a Republike Srpske čiji pripadnici proveravaju i evidentiraju lica koja su prešla preko granice u okviru aktivnosti prevencije širenja virusa korona.
Policija je sinoć u Trebinju privela dve osobe koje su došle iz rizičnih zemalja zahvaćenim korona virusom, a koje nisu poštovale mere izolacije. Kako je saopšteno iz MUP-a, za njih je utvrđeno da poseduju rešenje Federalne uprave za inspekcijske poslove o stavljanju pod nadzor van mesta boravka u roku od 14 dana i to od dana 16. marta. O svemu navedenom upoznato je Okružno javno Tužilaštvo Trebinje, čiji se dežurni tužilac izjasnio da se osobe ispitaju u svojstvu osumnjičenih da su počinili krivično delo ‘nepostupanje po zdravstvenim propisima za vreme epidemije’.
Policija u Vlasenici je najavila sankcije i poslednji put upozorila određene građane koji su se oglušili o mere koje su im propisane.
Od poslednjeg izveštaja o epidemiološkoj situaciji, objavljenog juče u popodnevnim časovima, u Republici Srpskoj nisu registrovane nove osobe kod kojih je potvrđeno prisustvo virusa korona, saopšteno je iz ministarstva zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske. U Republici Srpskoj do sada je potvrđeno 29 slučajeva pozitivnih na novi virus korona (Banjaluka 23, Čelinac 2, Laktaši 1, Srbac 1, Prnjavor 1 i Modriča 1). Sve osobe su stabilnog zdravstvenog stanja. Trenutno je u Republici Srpskoj pod zdravstvenim nadzorom 8.264 osobe koje su doputovale iz područja zahvaćenih virusom korona.
U FBiH je registrovano 13 obolelih od korona virusa.
U Srbiji je do 8 časova jutros registrovano ukupno 97 potvrđenih slučajeva zaraze virusom korona, saopštilo je Ministarstvo zdravlja. Na snazi su nove mere Vlade. U svim urbanim sredinama apsolutno je zabranjen izlazak na ulicu osobama starijim od 65 godina, a na selu osobama starijim od 70 godina. Od 20 časova do pet ujutru niko ne može da bude na ulici, osim nadležnih organa na zadatku i onih koji imaju radnu obavezu u trećoj smeni. Aerodrom “Nikola Tesla” u Beogradu od 12 časova će biti zatvoren za saobraćaj. Prema nezvaničnim informacijama, u državnom vrhu Srbije razgovara se o potpunom ukidanju međunarodnog saobraćaja, odnosno o potpunom zatvaranju granica.
Hrvatski premijer Andrej Plenković je na početku današnje sednice Vlade Hrvatske rekao da su 102 osobe zaražene korona virusom u toj zemlji.
U Crnoj Gori registrovano je još šest novih slučajeva zaraženih virusom korona, tako da je ukupan broj zaraženih osam, saopšteno je iz Instituta za javno zdravlje.
Ministarstvo zdravlja Severne Makedonije je saopštilo da je ukupan broj obolelih u ovoj zemlji 35. Njihovo zdravstveno stanje je stabilno, navodi se u saopštenju. Predsednik Severne Makedonije Stevo Pendarovski proglasio je vanredno stanje na teritoriji cele države, nakon što je od parlamenta dobio predlog Vlade o ovoj meri. Vanredno stanje će trajati 30 dana.
Komentari
Radio Bambi se ograđuje od komentara. Oni su stav i lično mišljenje čitalaca (slušalaca) i ne odražavaju stavove naše redakcije!