Proteklih nekoliko dana jedna od glavnih tema u medijima su cene ‘korona-pasoša’ – testova na korona virus. Pojedine zemlje i pored pandemije koja je stopirala mnoge delatnosti, početak turističke sezone najavljuju za početak juna ili jula. Otvaranje granica se očekuje 15. juna.
Posle toga, očekuje se i pojačana frekvencija putnika preko granica, a možda ipak i ne, kada vidimo koliko će koštati ‘korona-pasoši’ (testiranje).
Savezna kancelarija za javno zdravlje Švajcarske, posle višednevne polemike, precirizala je ko će u toj zemlji plaćati testove na korona virus.
Cena testa kojim se potvrđuje da li ste pozitivni ili ne trenutno u Švajcarskoj košta 180 franaka, plus troškovi kosultacije, što je ukupno oko 300 franaka po osobi.
Građani su već u velikoj meri izrazili negodovanje smatrajući da je cena previsoka, posebno iz razloga što zdravstveno osiguranje neće da pokrije troškove ako se radi o samoinicijativnom zahtevu za testiranje, ali negodovanje građana teško da će promeniti odluku nadležnih.
Švajcarska neće zabraniti putovanje građanima, ali će, očigledno, na ovaj i slične načine uticati da oni sami odustanu od putovanja van zemlje.
Prema stavu Savezne Vlade Švajcarske, troškove testa trebalo je da pokrije zdravstveno osiguranje. Međutim, više od polovine stanovnika Švajcarske ima veoma visoke iznose zdravstenog osiguranja koje treba sami da pokriju kako bi se aktiviralo plaćanje koje pokriva osiguravajuća kuća, tako da bi praktično troškovi plaćanja pali na teret građana.
Sa druge strane ‘Zakon o epidemijama’ u Švajcarskoj predivđa da troškove testova treba da pokriju Kantoni. Ipak, odlučeno je da se to čini samo za zdravstvene radnike u kantonalnim medicinskim ustanovama.
Polemike o tome ko će plaćati testiranje su trajale nekoliko dana, dok Savezna kancelarija za javno zdravlje nije razjasnila sve.
Odluke koje su doneli saopštili su pod tačkama 1, 2, i 3, koje vam u nastavku prenosimo u celosti.
1. Kada pacijent ima teške simptome, sa rizikom da se situacija pogorša, u tom slučaju lekar prepisuje test na koronavirus iz ‘razloga bolesti’. U ovom slučaju troškove mora pokriti zdravstveno osiguranje.
2. Za pacijenti koji su zaraženi korona virusom, a zdravstveni su radnici u zdravstvenom sistemu nekog od kantona, troškove testiranja na korona virus pokriva nadležni Kanton.
Treća odluka je posebno bitna za većinu ljudi sa naših prostora koji žive u Švajcarskoj, jer bez korona-pasoša (testa) kada se otvore granice, prema barem trenutno dostupnim informacijama, neće moći da se putuje nigde van zemlje. Nije još definisano da li će ‘tačka 3’ važiti samo za one koji bi Švajcarsku napuštali avio-prevozom ili za sve putnike.
3. Kada neko samoinicijativno zahteva da mu se uradi test na korona virus, u tom slučaju se prepisuje test ‘na zahtev pacijenta’. U ovom slučaju sve troškove testiranja pokriva sam pacijent.
Ovakva odluka, ukoliko ostane na snazi, teško će biti prihvaćena posebno kod naše dijaspore. Da li će ovakvu odluku neko ili nešto promeniti u bliskoj budućnosti, to niko trenutno ne zna.
Pojedina Udruženja u Švajcarskoj pitaju vlasti ‘zašto ne bi dozvolili izlazak iz zemlje, pa da oni koji putuju testiranje obave u zemlji u koju putuju’, s obzirom da je jedini validan test za one koji prelaze granice ‘PCR test’, a takav se koristi i u Švajcarskoj, u svim zemljama EU, ali i u ‘trećim zemljama’, onima koje nisu u EU ili Šengenu. Odgovora od vlasti još uvek nema.
Dakle, u Švajcarskoj nema testiranja dok lekar ne napiše na uputu za laboratoriju napomenu da li se test radi zbog bolesti, da li je test neophodan za zdravstvenog radnika, ili treba da se radi po ličnom zahtevu pacijenta, kako bi na osnovu toga laboratorije znale od koga da naplate testiranje.
Švajcarska je inače jedna od retkih zemalja koja je veoma blago reagovala na pandemiju i sve mere koje su uvodili od početka nisu bile jasno definisane. Sve se svelo na priču Savezne Vlade o tome ‘šta preporučuju i predlažu’, te ‘kako se uzdaju u svest građana i njihovo razumevanje za situaciju’, a vrlo malo je bilo odluka (naredbi) koje je bilo obavezno poštovati. S druge strane svaku priliku na konferencijama su koristili da detaljno polemišu o ekonomiji, pa često čak i više nego o epidemiološkoj situaciji.
Kada se radi o tome da nešto treba naplatiti od građana, tu su, kao što imate priliku i da vidite, veoma jasni.
Od početka pandemije korona virusa u Švajcarskoj, većina građana je nezadovoljna (ne)radom vlasti, ali i nimalo pohvalnom situacijom u bolnicama i zdravstvu.
Podsećamo vas i na informacije koje smo juče objavili, a tiču se cena ‘korona-pasoša’ u našoj regiji.
Kada se otvore granice, za ulazak u Srbiju biće neophodan negativan test na korona virus, ne stariji od tri dana. Građani Srbije koji budu putovali u zemlje koje insistiraju na ‘korona-pasošu’, moći će u Srbiji da urade test na virus korona koji će koštati oko 60 evra.
Institut za javno zdravstvo Republike Srpske uveo je komercijalnu uslugu laboratorijske dijagnostike na virus korona koja košta 200 KM (100 evra). Vlada Republike Srpske snosiće troškove testiranja na virus korona (COVID-19) za učenike i studente iz Republike Srpske koji se školuju van granica Srpske.
U Austriji testiranje na korona virus košta 190 evra, u Nemačkoj 200 evra, a u Sloveniji, verovali ili ne, samo 20 evra.
Prema najavama, cene testiranja u Hrvatskoj i Grčkoj ne bi trebale biti veće od 120 evra.
Crna Gora je na putu da postane ‘korona free’ destinacija, poručuju nadležni, pa će, u skladu sa tim činiti sve da smanje efekte krize. Procenjuje se da će cena testa biti minimalna – 10 evra.
Komentari
Radio Bambi se ograđuje od komentara. Oni su stav i lično mišljenje čitalaca (slušalaca) i ne odražavaju stavove naše redakcije!